15 lat – nawet tyle może działać z pełną pojemnością wysokiej klasy akumulator AGM. Nie w każdym przypadku uda się jednak osiągnąć taką żywotność. Czy trwałość akumulatorów AGM można przewidzieć? Co wpływa na czas ich działania – i czy dbając o dobry stan techniczny i prawidłowe użytkowanie, można uniknąć konieczności szybkiej wymiany urządzenia na nowe? Poznaj najważniejsze zasady, dzięki którym możesz zapewnić długą trwałość akumulatora!
Skąd różnice w żywotności akumulatorów AGM?
Na trwałość akumulatora AGM wpływa nie tylko jego stan techniczny czy sposób użytkowania. Znaczenie ma również pojemność i napięcie akumulatora, a także moc pobierana przez podłączane do niego urządzenia. Orientacyjną autonomię pracy akumulatora AGM można wyliczyć na podstawie następującego wzoru:
h = [(Ah*V)/W]/1,6
gdzie:
- h – przewidywany czas pracy w godzinach
- Ah – amperogodziny, pojemność akumulatora
- V – napięcie akumulatora
- W – moc pobierana przez urządzenie podłączone do akumulatora
- 1,6 – współczynnik rozładowania akumulatora
Ten wzór pokazuje, że im większa pojemność i napięcie akumulatora, tym dłuższy jest przewidywany czas pracy. Znaczenie ma też moc urządzenia zasilanego przez akumulator. Im więcej prądu będzie pobierane, tym szybciej będą rozładowywały się ogniwa.
W artykułach w sieci można spotkać się z bardzo różnymi danymi pokazującymi trwałość akumulatorów AGM – 3, 5, a nawet 15 lat. W rzeczywistości sprawa jest dużo bardziej złożona i nie można sprowadzać jej do jednej liczby.
Co zrobić, by akumulator AGM służył jak najdłużej?
Inwestycja w akumulator AGM o dobrych parametrach technicznych, pochodzący od sprawdzonego producenta, to zawsze słuszny wybór. Przykładem takiego produktu są akumulatory AGM Nerbo, o których więcej możesz przeczytać na stronie https://wamtechnik.pl/produkty/akumulatory-kwasowo-olowiowe-wamtechnik/akumulatory-kwasowo-olowiowe-vrla-agm/akumulatory-kwasowo-olowiowe-vrla-agm-nerbo/. Taki zakup nie zapewni jednak w 100% długiej żywotności urządzenia. To, ile posłuży akumulator, zależy w dużym stopniu od przestrzegania zasad użytkowania.
Przede wszystkim trzeba pamiętać o jednym: żywotność akumulatorów AGM jest podawana dla dwóch trybów: pracy buforowej i cyklicznej. Podawany przez producentów czas działania dotyczy wyłącznie pracy buforowej, czyli takiej, w której urządzenie rzadko jest całkowicie lub częściowo rozładowane. Z kolei dla pracy cyklicznej podaje się przewidywaną liczbę cykli ładowania i rozładowywania. Im częściej akumulator będzie rozładowywany, tym krótsza będzie jego żywotność.
Co jeszcze – oprócz unikania całkowitego rozładowania – można zrobić, by akumulator AGM wytrzymał jak najdłużej? O dłuższą żywotność zadbasz również poprzez:
- zapewnienie odpowiedniej temperatury do pracy – akumulatory AGM źle znoszą pracę w zimnie, ale szkodzi im też przegrzanie – dlatego należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji;
- unikanie ładowania zbyt dużym prądem – nie przyspiesza to całego procesu, za to jest szkodliwe dla ogniw.
Ważny jest także wybór akumulatora przeznaczonego do danego trybu pracy – buforowej lub cyklicznej. W przypadku, gdy urządzenia będą ładowane cyklicznie, warto wybrać akumulator AGM odporny na częstsze rozładowywanie – taki jak akumulator VRLA-AGM Nerbo serii NBC dostępny na https://wamtechnik.pl/.
Materiał promocyjny.