Lokata bez wychodzenia z domu. Jak potwierdzana jest tożsamość?

Redakcja

10 grudnia, 2024

Dysponujesz nadwyżką finansową, której nie chcesz trzymać na nieoprocentowanym rachunku osobistym lub nisko oprocentowanym koncie oszczędnościowym? Dobrym pomysłem może być lokata długoterminowa – tym bardziej, że możesz ją założyć bez wychodzenia z domu. Sprawdź, jak bank potwierdza tożsamość w takim przypadku.

Lokaty cieszą się dużą popularnością wśród Polaków, głównie ze względu na sporą elastyczność oraz bezpieczeństwo wpłacanych środków. Nie wszyscy jednak decydują się na takie produkty, bo nie mają czasu na wizytę w stacjonarnej placówce. Jednak to wcale nie musi być przeszkodą, ponieważ banki udostępniają opcję zakładania lokaty online.

Na czym polega lokata online?

Lokata online to produkt oszczędnościowy, który działa na identycznej zasadzie, jak lokata zakładana bezpośrednio w placówce banku. Różnica polega na tym, że cała procedura odbywa się zdalnie – bez konieczności wizyty w oddziale. Dzięki temu można założyć ją w dowolnym momencie – także wtedy, gdy stacjonarna placówka jest nieczynna. Ze względu na swoją specyfikę, lokata online może być więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które pracują w przedziale czasowym uniemożliwiającym dotarcie do placówki bankowej w godzinach jej otwarcia.

Warto przy tym podkreślić, że niekiedy lokata online może być lepiej oprocentowana niż lokata zakładana w placówce stacjonarnej. Dlatego warto rozważyć taką opcję – nawet wtedy, gdy nie jesteś zwolennikiem produktów bankowych online. W tym przypadku założenie lokaty bez wychodzenia z domu nie tylko zaoszczędzi twój czas, ale również zapewni większy zysk.

Lokata długoterminowa i krótkoterminowa – jak potwierdzić tożsamość?

W przypadku zakładania lokaty w placówce bankowej potwierdzanie tożsamości jest proste – wystarczy przedstawić dokument (dowód osobisty, paszport itp.), na podstawie których pracownik weryfikuje tożsamość. A jak to wszystko odbywa się podczas zakładania lokaty online, kiedy nie masz bezpośredniego kontaktu z bankiem? Jeszcze jakiś czas temu rozwiązaniem było podpisanie umowy w obecności kuriera, a przekazanie środków następowało w ciągu kilku dni od podpisania dokumentu. Obecnie doszło do sporych uproszczeń, dzięki czemu zakładanie lokaty online jest znacznie wygodniejsze. Jak to wygląda w praktyce? Tak naprawdę każdy bank może działać w oparciu o własne procedury wewnętrzne, dlatego sposób potwierdzania tożsamości opiszemy – krok po kroku – na podstawie Lokaty Standard, dostępnej w Toyota Banku.

  1. Składasz wniosek online – za pośrednictwem strony internetowej banku.
  2. Potwierdzasz swoją tożsamość, wykorzystując do tego celu kamerkę internetową (wbudowaną w laptop/komputer lub telefon). Ważne jest, aby dysponować urządzeniem o rozdzielczości minimalnej wynoszącej 3 Mpix (megapiksele) – pozwoli ono na uzyskanie dobrej jakości obrazu. Weryfikacja tożsamości odbywa się w oparciu o cechy fizyczne oraz dane identyfikacyjne.
  3. Podpisujesz umowę kodem SMS – wiadomość otrzymasz na podany przez ciebie numer telefonu. Dlatego musisz upewnić się, że nie doszło do żadnej pomyłki. W przeciwnym razie kod SMS do ciebie nie dotrze, więc podpisanie umowy nie będzie możliwe.

Kiedy wszystkie warunki będą spełnione oraz wpłacisz środki na właściwy rachunek, lokata długoterminowa lub krótkoterminowa zostanie otwarta. Od teraz zgromadzone na niej oszczędności będą pracować na twój zysk. Wpłacony kapitał, powiększony o odsetki, otrzymasz po zakończeniu umowy.

O czym pamiętać, potwierdzając tożsamość online?

Interesuje cię lokata długoterminowa zakładana online? Aby przejść przez całą procedurę sprawnie i bez przeszkód, skorzystaj z poniższych wskazówek.

  • Przed wysłaniem wniosku o założenie lokaty, sprawdź poprawność wpisanych danych. Musisz mieć pewność, że w żadnej rubryce nie ma literówki – dotyczy to zarówno imienia, nazwiska, numeru PESEL, numeru telefonu, jak i adresu.
  • Upewnij się, że – jako sposób podpisania umowy – wybierasz formę online. Tylko wtedy bank będzie mógł wysłać do ciebie SMS z kodem. W przeciwnym razie umowę będziesz musiał podpisać w obecności kuriera, co wydłuży proces otwierania lokaty.
  • Przygotuj dokument tożsamości ze zdjęciem – najlepiej jeśli będzie to dowód osobisty. Jeśli z jakiegoś powodu nim nie dysponujesz, a masz tylko paszport, upewnij się, że bank akceptuje taki dokument.
  • Upewnij się, że kamera internetowa jest sprawna i że spełnia wymogi techniczne. Jeśli nie ma wymaganej rozdzielczości, zaopatrz się w inne urządzenie (możesz je pożyczyć, bo kamera mobilna też będzie odpowiednia, o ile ma odpowiednią rozdzielczość).

Pamiętaj też, aby podczas potwierdzania tożsamości online zadbać o właściwe oświetlenie – w pomieszczeniu musi być jasno na tyle, aby twoja twarz była dobrze widoczna. Zapewnij sobie także spokój i ciszę, aby nic nie przeszkodziło w zdalnej weryfikacji.

Artykuł promocyjny.

Polecane: